Hur kan vi hjälpa dig?

Varmt välkommen till Wikells. Här hittar du olika sätt att komma i kontakt med oss. Välj det som passar dig bäst.

Logga in

Kalkylprogram Sektionsdata webb
Kalkylböcker Sektionsfakta webb

Ring oss

0470-70 19 70
Öppet 08.00–16.30
(lunchstängt 12.00–13.00)

E-posta oss

post@wikells.se

Besök oss

Päronvägen 4
352 61 Växjö
Kom igång
  • Vilken produkt passar mig, kalkylbok eller kalkylprogram?

    Kalkylerar du mer än 1–2 timmar i veckan i snitt så rekommenderar vi vårt kalkylprogram. Kontakta någon av våra säljare för mer information.

  • Ingår support när jag köper ert kalkylprogram?

    För alla kunder med ett aktivt abonnemang ingår support under kontorstid, vi svarar på all sorters frågor kring våra produkter såsom tekniska problem med programmet, bästa utskriften, justera påslag och timdebitering med mera. Välkommen att höra av dig.

  • Jag har ny dator, hur installerar jag kalkylprogrammet?

    Er kontaktperson har fått ett mejl med länk och kod för att kunna installera programmet. Det går också bra att kontakta oss på 0470-70 19 70.

  • Finns det filmer/webbinarier jag kan titta på för komma igång och lära mig mer om programmet?

    På Wikells och vår samarbetspartner Kalkylhjälps youtubekanaler hittar du filmer med tips och trix för att nyttja programmet ännu mer effektivt. Wikells kanal hittar du HÄR, Kalkylhjälps kanal hittar du HÄR.

  • Fungerar Wikells produkter på Mac?

    Vår bok Sektionsfakta finns även digitalt, denna fungerar oavsett plattform. Vårt kalkylprogram Sektionsdata kräver att du har installerat Windows på datorn, till vårt kalkylprogram ingår även en webbaserad del som kan köras på flera olika plattformar såsom Mac, surfplattor med mera. För att ladda upp kalkyler i molnet behöver programmet vara installerat i en Windows-miljö. Kontakta oss gärna om du har frågor.

Inloggning och abonnemang
Kalkylprogram
  • Hur ofta uppdateras programmet?

    Programmet uppdateras 2 gånger per år, första veckan i april och första veckan i oktober.

  • Hur får jag den senaste programversionen?

    När du startar ditt kalkylprogram laddas uppdateringen ned automatiskt. Under hjälpmenyn kan du sedan klicka på Installera uppdatering om det inte sker automatiskt. Laddas inte uppdateringen ner kontakta oss på 0470-70 19 70.

  • Hur får jag tillgång till kalkylprogrammet på webben?

    För alla kunder med ett aktivt abonnemang ingår Sektionsdata webb. För att se hur du skapar ett konto och se hur du laddar upp en kalkyl i molnet så kan du kolla på filmen som du hittar HÄR.

  • Kan jag spara mina kalkyler i en molntjänst t.ex. Dropbox?

    Ja, det kan du. Tänk bara på att om ni är flera som jobbar med kalkylen så kan den ena skriva över den andras ändringar om man jobbar samtidigt med kalkylen. Det är bra att sätta upp ett arbetssätt för att undvika detta. T.ex. att man skapar en mapp som man döper till ”Pågående arbete” och flyttar kalkylen dit. Då vet dina kollegor att någon arbetar med kalkylen och bör inte spara om den.

Felmeddelanden
Telefon: 0470-70 19 70
E-post: post@wikells.se
Uppkoppling mot din skärm

Ibland räcker det inte med telefonsupport, vid behov kan vår support koppla upp sig mot din dator och ge dig hjälp.
Online-hjälp används också vid visning/presentation av Sektionsdata över internet. Du ringer till oss, sedan klickar du på en av nedanstående knappar.

Support

Visning

Mac

Senaste patch/uppdatering

Normalt kommer uppdateringar automatiskt till dig via ditt kalkylprogram. När det finns en patch till aktuell programversion finns den också här för nedladdning. Sektionsdata version 2019.10 är nyligen släppt och till denna finns det ingen patch.

Kom igång med Sektionsdata

Se korta filmer på YouTube som förklarar viktiga funktioner i Sektionsdata.

MagiCAD export

Från konstruktionsritningarna kan mängder exporteras till Sektionsdata, vilket gör att uppmätningstider för rör och kanaler blir väsentligt kortare.
Mängder för sakvaror finns också med i exporten vilket gör hela kalkylarbetet snabbare och säkrare.

Handledning till installation av ini-fil (pdf)

Handledning till export från MagiCAD (pdf)

Fördjupad handledning till export från MagiCAD Ventilation (pdf)

Export till sektionsdata.ini (zip-fil)

Johan Fromell

VD, Bygg

Tel 0470-70 19 74

Mobil 070-342 56 79

johan@wikells.se

Martin Johansson

Bygg

Tel 0470-70 19 73

martin@wikells.se

Helena Petré

Bygg

Tel 0470-70 19 76

helena@wikells.se

Linus Piontkowski-Wrede

IT

Tel 0470-70 19 75

linus@wikells.se

Johan Lundquist

Försäljning

Mobil 070-332 02 06

johan.lundquist@wikells.se

Alexander Askblom

Försäljning

Mobil 070-607 74 86

alexander@wikells.se

Camilla Wikell-Holmén

Ekonomi/Administration

Tel 0470-70 19 71

camilla@wikells.se

Carolina Fredin

Ekonomi/Administration

Tel 0470-70 19 72

carolina@wikells.se

Andreas Falk

Bluebeam, Byggsamordnaren

Tel 0513-70 02 01

andreas@kalkylhjalp.se

Robin Fritzson

VVS

Tel 0470-70 51 73

robin@enerwex.se

Lars Danielsson

VVS, Industrirör

Tel 0372-149 10

lars.danielsson@lamdaab.se

Tommy Johansson

EL

Mobil 070-546 12 92

tommy.johansson@kltkonsult.se

Peder Svensson

EL

Mobil 070-517 29 73

peder.svensson@kltkonsult.se

Jonas Widroth

Programmering

Tel 0470-75 08 88

jonas@amnis.se

Daniel Hansson

Programmering

Tel 0470-75 08 85

daniel@amnis.se